Taiteilijaperhe Jansson -näyttely
Aika:
16.4.2026, klo 16.00
Paikka:
HAM-taidemuseo (Tennispalatsi)
Viimeinen ilm.päivä:
1.4.2026
Helmerivetäjä:
Merja Äimänen
Ilmoittautuminen ohi!
To 16.4.2026 klo 16.00
Taiteilijaperhe Jansson
HAM Helsingin taidemuseo
Eteläinen Rautatiekatu 8, Helsinki
Tove Jansson -galleria: Taiteilijaperhe Jansson
Helmereille on varattu noin 45 minuutin opastettu kierros HAM-taidemuseon uudistetun Tove Jansson -gallerian Taiteilijaperhe Jansson -näyttelyyn. Tavataan Helsingin Tennispalatsissa sijaitsevan HAMin toisen kerroksen sisääntuloaulassa, jossa on myös lippukassa, viimeistään kello 15.45. Muista ottaa mukaan mahdollinen Museokorttisi.
HAMin Tove Jansson -galleria on nyt avattu entistä laajempana, kolmeen näyttelysaliin levittäytyvänä kokonaisuutena. Gallerian ensimmäinen näyttely keskittyy Janssonin taiteilijaperheeseen ja avaa oven kotiin, jossa taide oli elämäntapa.
Tove Jansson -galleria rakentuu pysyvästi esillä olevien ja rakastettujen freskojen Juhlat maalla ja Juhlat kaupungissa ympärille. Kolmeen näyttelysaliin levittäytyvän gallerian tavoitteena on vahvistaa Janssonin taiteellista perintöä ja merkitystä taidehistoriassa sekä suomalaisessa yhteiskunnassa. Se esittelee monipuolisella tavalla Tove Janssonin taidetta sekä tuo esiin uusia näkökulmia Janssonista helsinkiläisenä ja kansainvälisenä taiteilijana. Uudistuneen gallerian ensimmäinen näyttely esittelee Janssonin taiteilijaperheen monipuolisia ilmaisutapoja ja yhteisiä taiteellisia projekteja. Valokuvien kautta avautuu myös ikkuna perheen vapaa-aikaan. Kodin ilmapiiri, läheiset ihmissuhteet ja perheen yhteiset seikkailut heijastuivat myöhemmin muumitarinoihin, jotka tekivät Tove Janssonista maailmankuulun taiteilijan.
Suomenruotsalainen Janssonin perhe on yksi suomalaisen taide-elämän merkittävimmistä taiteilijaperheistä. Viisihenkisen perheen luova työ on jättänyt jäljen eri taiteenaloille aina julkisista veistoksista postimerkkeihin sekä kirjallisuuteen. 1900-luvun ensimmäisinä vuosikymmeninä taiteilijapari Signe ”Ham” Hammarsten Jansson ja Viktor ”Faffan” Jansson tekivät taidetta ja perustivat perhettään. Arki sotien ja yhteiskunnallisten muutosten keskellä ei ollut aina helppoa. Palo taiteen tekemiseen, vahva työskentelymoraali ja tiivis perheyhteys kuitenkin kannattelivat ja tarjosivat myös lapsille rohkaisevan ja inspiroivan ympäristön kasvaa taiteilijakodissa.
Taiteilijaperhe Jansson -näyttely juhlistaa Muumipeikko ja pyrstötähti -kirjaa, jonka julkaisusta tulee vuonna 2026 kuluneeksi 80 vuotta. Taiteilijaperhe Jansson -näyttelyssä viihtyvät aikuisten lisäksi myös lapset. Yksi seinä on täynnä luukkuja, joihin kävijät voivat kurkistaa ja löytää Janssonin perheenjäseniä muistuttavia Muumilaakson asukkaita. Pöydiltä löytyy kuvittajan ja kuvanveistäjän työvälineitä punaliiduista vasaraan ja raapekartongista talttaan. Näyttelyssä voi hypistellä kuvanveistäjän materiaaleja kuten mustaa diabaasia Varpaisjärveltä ja vaaleanpunaista graniittia Korpijärveltä. Lisäksi voi kokeilla omia karikatyyripiirtäjän taitojaan ja pohtia, mitä piirteitä itsessään tai kaverissaan haluaisi liioitella.
Tove Jansson -galleria toteutetaan yhteistyössä Moomin Charactersin kanssa. Näyttelyn kuratoivat HAMin Tove Jansson -tuntijat, kuraattori Heli Harni ja yleisötyön suunnittelija Lotta Kjellberg.
Näyttelyaika: 13.02.2026 - 10.01.2027.
Hinta: 22,00 euroa, Museokortilla 10 euroa Hinnat sisältävät opastuksen ja pääsymaksun.
Maksuviite: 50665
Ilmoittautumiset ja maksut 1.4. mennessä.
(Kerro lisätiedoissa Museokortistasi).
Helmerivetäjä: Merja Äimänen
HAM sijaitsee Tennispalatsissa Helsingin keskustassa Kampin kauppakeskuksen välittömässä läheisyydessä. Museon lippukassa ja sisäänkäynti on Tennispalatsin toisessa kerroksessa. Eteläisen Rautatiekadun päädyssä on rullaportaat suoraan museon lippukassalle. Toiseen kerrokseen pääsee myös hissillä kaikkien ulko-ovien läheisyydestä. Museon tilat ja Tennispalatsi ovat liikkumisesteettömiä.
Ilmainen vaatesäilytys HAMin asiakkaille on lippukassan vieressä. Tilassa on eri kokoisia lukittavia lokeroita. Suuret laukut, reput, sateenvarjot ja päällysvaatteet on turvallisuussyistä jätettävä säilytykseen.
Kuva: Tove Jansson: Perhe, 1942. Yksityiskokoelma. © Tove Janssonin kuolinpesä. Kuva: Kansallisgalleria / Hannu Aaltonen.
Saatat olla kiinnostunut myös näistä tapahtumista:
Runollinen todellisuus -näyttely
Villa Gyllenberg (6.5.2026, klo 15.30)
13 paikkaa jäljellä. Varaa omasi!