Kotijoukot

Kotijoukot

Aika:
10.9.2026, klo 18.30

Paikka:
Arena-näyttämö

Viimeinen ilm.päivä:
6.8.2026

Helmerivetäjä:
Merja Äimänen

19 paikkaa jäljellä!

To 10.9.2026 klo 18.30

Kotijoukot

HKT, Arena-näyttämö,

Hämeentie 2, Helsinki

Kotijoukot – huippuunsa viritettyä tilannekomediaa

Elämännälkäinen avovaimo Hanna (Niina Lahtinen) haluaisi diplomi-insinöörimieheltään Matilta (Joonas Nordman) leikkisyyttä, ja sitä myöten piristystä urautuneeseen parisuhteeseen. Matti, suomalainen mies, kokee kuitenkin järkevämmäksi olla se vakaa arkiaikuinen.

Tarina käynnistyy, kun rakkautta ja seikkailuja janoava Hanna pettyy viimeisen kerran miehensä nihkeilyyn ja kuivan viiltävään sarkasmiin. Hän päättää lopettaa parisuhteen. Naapurin viriili pariskunta (Emilia Sinisalo ja Jarkko Pajunen) haluaa auttaa ystäviään säilyttämään liittonsa, ja järjestää heidät porukalla eliittijoukkokouluttajien parisuhdeleirille. Millainen sankari on ultramacho sotilaskouluttaja (Sauli Suonpää) ja millaiseen sotkuun joutuu Matti, joka toisaalta haluaa pelastaa liittonsa, mutta toisaalta ei voi sietää punnertamista ja sotaleikkejä? Tapahtumiin tunkee nenänsä totta kai myös yhden osallisen äiti (Sanna Saarijärvi) sekä lopulta myös poliisi (Helena Haaranen). Luvassa on Suomen hauskimpien näyttelijöiden huippuunsa viritettyä tilannekomediaa, vauhtia ja hikeä, räjähdyksiä, raivoa ja rakkautta.

Siskonpeti-sarjastakin tutut, monesti palkitut komediantekijät, näyttelijä-käsikirjoittajat Niina Lahtinen ja Joonas Nordman sekä ohjaaja Anna Dahlman ovat luoneet hysteerisen hauskan, uuden parisuhdekomedian.

Ensi-ilta 2.9.2026. Esityksen kestoarvio n. 2 t 30 min, sis. väliajan (vahvistuu ensi-iltaviikolla). Saattaa sisältää äkillisiä voimakkaita ääniä. Esitys on suunnattu aikuisille; sitä ei suositella alle 12-vuotiaille.

Hinta: 49,00 e, opiskelijalippu 26,00 e (ilmoita lisätiedoissa, jos varaat opiskelijalipun)

Maksuviite: 50720

Ilmoittautumiset ja maksut 6.8. mennessä.

Paikat riveillä 5-7.

 

Helmerivetäjä: Merja Äimänen

https://hkt.fi/

Kuva: Helsingin Kaupunginteatteri – Kotijoukot – Joonas Nordman, Jaakko Pajunen, Emilia Sinisalo, Niina Lahtinen – kuvaaja Otto-Ville Väätäinen


Saatat olla kiinnostunut myös näistä tapahtumista: 

Teatterit

& Julia -musikaali
Helsingin Kaupunginteatteri (13.10.2026, klo 18.30)

25 paikkaa jäljellä. Varaa omasi!

Kirjoita sähköpostiosoite huolellisesti, koska siihen lähetetään kaikki varaukseesi liittyvät tiedot.
Kuinka monta paikkaa haluat varata? Tällä hetkellä paikkoja on vapaana 19 kappaletta. Voit varata enintään 2 paikkaa. Ole yhteydessä toimistoon, jos tarvitset enemmän paikkoja: helmeri@helmeri.fi
Kerro numero, josta sinut tavoittaa parhaiten.
Osoite tarvitaan vain matkavarauksia varten.

Kerro kaikkien tapahtumaan mukaan tulevien henkilöiden nimet. Jos kyseessä on matkavaraus, kerro syntymäajat ja toiveesi huonekaverista (tarpeet ovat erilaisia eri matkoilla; esimerkiksi kaikille laivamatkoille tarvitaan syntymäaika ja EU:n ulkopuolisiin maihin passin numero).

Tarkistathan ennen varauksen tekemistä, että kaikki antamasi tiedot ovat oikein!

Peruuta